"Znowu samotny?"
Życie miłosne bocianów czarnych nie jest tak proste jak nam się początkowo wydawało. Przekonujemy się o tym dzięki fotopułapce zainstalowanej przy jednym z gniazd bocianów w naszych lasach (Nadleśnictwo Bolewice, Lasy Państwowe), przy współpracy z Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie oraz dzięki urządzeniu logger GPS-GSM, założonemu na pisklę w gnieździe w 2017r. w Nadleśnictwo Skierniewice, Lasy Państwowe w ramach projektu BocianiMy, a także dzięki kamerze do transmisji z gniazda Komitet Ochrony Orłów. Sytuacja wygląda następująco:
1. 4 marca po południu na gnieździe w naszych lasach (Bolewice) ląduje samiec (najprawdopodobniej) bociana czarnego, który odtąd regularnie pojawia się i przebywa w tym miejscu.
2. 12 marca w gnieździe pojawia się drugi bocian, którego początkowo bierzemy za partnerkę naszego bociana. Okazuje się jednak, że jest to 5-letnia samica o imieniu Skierka, z urządzeniem logger GPS-GSM, założonym na nią jako pisklę w gnieździe w 2017r. w Nadleśnictwo Skierniewice, Lasy Państwowe.
3. W tym samym dniu (12 marca) Skierka odwiedza gniazdo w Nadleśnictwo Wolsztyn, Lasy Państwowe , w którym w zeszłym roku wylęgły się jej młode i w którym trwa transmisja online.
4. 13 marca oba bociany spędzają noc w gnieździe w naszym nadleśnictwie (Bolewice).
5. 13 marca Skierka i inny bocian (ten nasz???) pojawiają się na gnieździe w Nadleśnictwo Wolsztyn, Lasy Państwowe.
6. 14 marca w gnieździe w naszym nadleśnictwie (Bolewice) pojawia się już tylko jeden bocian.
Z zainteresowaniem będziemy śledzić rozwój sytuacji. Odległość pomiędzy gniazdami w lasach bolewickich i wolsztyńskich to około 18 km.
link do transmisji z gniazda w sąsiadujących z naszymi wolsztyńskich lasach:
https://www.youtube.com/watch?v=n9DOrRFaYA4





